Investice

Možnosti investování jsou dnes obrovské. Můj přístup k investování je takový, že se snažím klientům minimalizovat riziko ztráty a ne maximalizovat možnost zisku. I s tímto přístupem se dá docílit zajímavých výsledků. Také doporučuji zákonem regulované produkty.

Investujeme do majetkových tříd: cenné papíry, nemovitosti, hotovost, investiční zlato.

Než se pustíte do investování

Časové rozdělení investic

Krátkodobá rezerva

Výše krátkodobé rezervy domácnosti by měla být 1 až 3 násobek měsíčních příjmů a doporučuji ji mít na spořícím účtu v bance. Zaprvé ji budete mít oddělenou od běžného účtu, což Vám bude poskytovat pohodlný přehled o stavu rezervy a stavu běžného účtu. Zadruhé budete mít rezervu lépe úročenou, než je na běžném účtu.

Jejím účelem je pokrytí náhlých a neočekávaných výdajů domácnosti, které nelze pokrýt pojištěním. Například, pokud se rozbije pračka a musíte ji opravit nebo koupit novou, něco se Vám porouchá na autě a potřebujte zaplatit opravu. Ale třeba i na to, když člověk krátkodobě onemocní a v následujícím měsíci bude mít nižší výplatu.

Střednědobá rezerva

Střednědobá rezerva by měla být alespoň ve výši ročního příjmu domácnosti. Uložena by měla být na produktu, který dlouhodobě dokáže porážet inflaci, není příliš náchylný na výkyvy hodnoty a peníze můžete rychle vybrat.

Slouží k pokrytí větších výdajů, proti kterým se nemůžeme pojistit. Může to být snížení příjmu nebo úplná ztráta zaměstnání, ale třeba i koupě nového automobilu. A také se Vám může naskytnout zajímavá investiční příležitost, třeba Váš soused může prodávat garáž a nabídne Vám ji za výhodnou cenu. Vy ji můžete koupit a třeba pronajímat. Vhodným produktem je například nemovitostní fond ZFP Investments, o kterém se dočtete dále v textu.

Dlouhodobá finanční rezerva

Při tvorbě dlouhodobé rezervy už se můžeme bavit o investování. Vytváříme ji z konkrétního důvodu pro použití v budoucnu. Jinak řečeno, vytváříme ji z důvodu uspokojení našeho stanoveného finančního cíle na déle než 3 roky a ideálně na 10 let a více.

U dlouhodobé rezervy je dobré mít peníze rozloženy na více místech. Jak se říká, nemít všechny vajíčka v jednom košíku. Na každý konkrétní finanční cíl je vhodné vytvořit finanční plán, ve kterém se podle investičního horizontu (tzn. za jak dlouho budu peníze potřebovat) vyberou vhodné produkty. Těch může být v tomto případě už celá řada – od stavebního spoření, investičního zlata, nemovitostního fondu, ETF (burzově obchodované fondy) až po doplňkové penzijní spoření.

Podkladové rozdělení investic

Proč investovat?

  • Budoucnost dětí (studia, podnikání, cestování, bydlení),
  • předčasné splacení hypotéky,
  • zajištění na stáří,
  • ochrana financí před inflací,
  • jakýkoli jiný naplánovaný důvod.

Kam investovat?

Možností je celá řada.

Burzově obchodované fondy (ETF)

ETF jsou oblíbené především kvůli jejich nižším nákladům pro investora. Pomocí těchto fondů investujete především do akcií největších firem na světě a části portfolií jsou investovány do dluhopisů a také hotovosti. Investovat do nich můžete už od malých částek.

Podívejte se na stránky ZFP World Index, kde zjistíte podrobné informace o možnostech této investice.

Nemovitostní fondy

Nemovitostní fondy se v České republice těší velké oblibě. Především z toho důvodu, že jejich výnosy nekopírují akciové trhy, jsou tedy mnohem stabilnější a můžete do nich investovat i s malými částkami. Zisk pro investory plyne z pronájmu a zvyšování cen nemovitostí.

Naše společnost ZFP GROUP, a.s. vlastní dceřinou společnost ZFP Investments, která spravuje v současnosti 2. největší nemovitostní fond v České republice založený v roce 2013. Od jeho založení se může pochlubit celkovým zhodnocením 56,19 % a průměrným ročním zhodnocením 4,98 % (údaje k datu 14. 9. 2022).

Investiční zlato

Proč investovat do zlata a na co si u něj dát pozor se dozvíte na mých stránkách v sekci investiční zlato.

Crowdfundingu

Crowdfunding neboli skupinové financování je založené na tom, že určitý subjekt, třeba firma, potřebuje realizovat nějaký svůj záměr, například výstavbu nové haly. Na tuto výstavbu potřebuje firma peníze. Pokud je nemá, má možnost jít do banky a tam si půjčit, nebo právě využít crowdfunding. Při něm se více drobných investorů složí na novou halu firmy a tato firma jim vyplácí úrok, který by jinak splácela bance a nakonec investorům vrátí i jejich investovanou částku.

Možnost tohoto skupinového financování nabízíme prostřednictvím naší dceřiné společnosti ZFP Finance, která vznikla v roce 2019, za tu dobu realizovala 17 projektů, jejichž celková hodnota přesahuje miliardu korun. Zhodnocení projektů se pohybovalo od 4,0 do 5,8 % p. a. (údaje k datu 14. 9. 2022).

Stavební spoření

O něm se vše podstatné dozvíte v sekci stavební spoření.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je kompletně popsáno na mých stránkách v sekci penze.

Řešíte nějakou investiční otázku?