Úvěr, půjčka

Úvěry

Úvěr – na českém trhu jich i jejich poskytovatelů existuje více druhů s různými podmínkami. Každá konkrétní situace si může vyžádat jiný přístup a rozhodnutí, který z nich bude nejlepší. Pořízení bydlení bude řešeno jiným úvěrem než koupě auta. Zmíním jejich nejběžnější typy.

Spotřebitelský úvěr na bydlení

Spotřebitelský úvěr na bydlení, lidově řečeno hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, je využívaný na financování koupě, rekonstrukce nebo výstavby nemovitosti nebo převodu družstevního podílu.

Spotřebitelským úvěrem na bydlení můžete financovat například:

  • rodinný dům,
  • byt,
  • stavební pozemek.

Je zajištěný nemovitostí, zpravidla právě tou, na jejíž pořízení si ho člověk vzal.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je typem úvěru, kterým můžete financovat bydlení, ale také cokoliv dalšího, například koupi automobilu. Vždy ovšem dáváte bance do zástavy nějakou svoji nemovitost.

Spotřebitelský úvěr na cokoli

Spotřebitelský úvěr na cokoli slouží obecně a zjednodušeně ke koupi všeho mimo nemovitostí a věcí sloužících k podnikání. Mohou ale existovat výjimky. Může se za něj tedy pořídit například automobil, sportovní vybavení, zahradní technika nebo vybavení domácnosti.

Na co u úvěru nezapomínat

Je velice jednoduché ho sjednat. Daleko složitější a náročnější už bývá ho splácet. Nezapomínejte si vždy důkladně rozmyslet, jestli ho opravdu potřebujete a vyřeší nějakou Vaši nezbytnou životní potřebu, jako například bydlení. Existují dobré dluhy a špatné dluhy. Není vhodné si například půjčovat na dárky, dovolenou a obecně věci, které mají kratší životnost, než bude délka splatnosti úvěru.

I na tato témata pořádáme workshopy pro širokou veřejnost a zvlášť u úvěrů doporučuji získat obecný přehled o jejich přínosech, ale i rizicích ještě před tím, než si nějaký sjednáte.

Máte už představu o výši a nevíte, kolik budete splácet?

Přestože mám k dispozici sofistikované kalkulátory jednotlivých bank, potřebuje-li nějaký klient rychle spočítat, kolik bude jeho měsíční splátka, já osobně používám tuto jednoduchou a přehlednou kalkulačku na portálu iDNES.cz. Podobných kalkulaček ale najdete celou řadu.

Řešíte nějaký úvěr? Probereme to. 🙂