zlato

Investiční zlato

Zlato a stříbro oslňují svou krásou a jako platidlo slouží tisíce let. Sice už dnes není běžné jimi platit v obchodech, zachovaly se však důvody, proč je mít v investičním portfoliu. Proč do nich investovat a jakým způsobem? Na co si dát pozor při jejich koupi a jakým způsobem je následně v budoucnu prodat? Na tyto otázky se podíváme hlavně v souvislosti se zlatem.

Proč investovat do zlata

Specifické vlastnosti zlata

Nedá se vyrobit a na planetě existuje v omezeném množství. Mezi jeho specifické vlastnosti patří to, že nekoroduje, neodpařuje se, nekazí se, je extrémně vodivé, proto se využívá v elektrotechnice, je měkké s vysokou měrnou hustotou, je tedy těžké. Vše, co je vzácné, je investičním nástrojem. Je také světovou měnou.

Uchovatel hodnoty

Uchování hodnoty si můžeme nejlépe ukázat na příkladu.

V roce 1974 stálo 500 g zlata přibližně 45.000 Kčs a za tuto cenu jste si v té době mohli pořídit automobil střední třídy, což byla Škoda 1000. O 15 let později, v roce 1989, stálo 500 g zlata přibližně 90.000 Kčs, což byla cena, za kterou jste si mohli pořídit auto střední třídy Škoda Favorit. V současnosti stojí 500 g zlata přibližně 700.000 Kč a zase si za tuto částku koupíte auto střední třídy, například Škodu Octavii.

Dnes tedy potřebujeme patnáctkrát víc peněz na pořízení auta, než jsme potřebovali v roce 1974, ale zlata potřebujeme pořád stejně. Jinak řečeno, v každé době si za určité množství zlata pořídíte přibližně stejné množství zboží nebo zboží stejné kvality.

Pojistka v době krize

Hodnota investičních majetkových tříd, jako například cenné papíry, nemovitosti a zlato, v čase stoupá a klesá v závislosti na daném ekonomickém cyklu. Zlato v investičním portfoliu vhodně doplňuje cenné papíry, protože když klesne jejich hodnota například v době ekonomické krize, zlato naopak stoupá na hodnotě.

Osvobozeno od daně z příjmu

Osvobození od daně z příjmu Vám ukážu na příkladu.

Slitek zlata zakoupený v roce 2015 za částku přibližně 92.000 Kč chci nyní prodat. Aktuální prodejní cena je kolem 135.000 Kč. Rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní cenou by byl 43.000 Kč, což je zisk. Ten vždy podléhá odvodu daně z příjmu ve výši 15 %. V tomto případě by to bylo 6.450 Kč, které bychom měli odvést státu. U zlata tomu ale tak není, protože u zlato je od daně z příjmu osvobozeno.

Anonymita vlastnictví

Na rozdíl od registru ČNB, která má přehled o Vašich cenných papírech, či od katastru nemovitostí, který má přehled o Vašich nemovitostech, u zlata neexistuje žádný registr jeho vlastnictví. Nikdo tedy neví, že zlato vlastníte a nemůže Vám ho tedy nikdo vzít.

Jakým způsobem lze do zlata investovat

Existují dvě varianty:

  • jednorázovým nákupem slitku za aktuální cenu,
  • pravidelným spořením menších částek.

Doporučený způsob

Vzhledem ke kolísání ceny zlata doporučuji pravidelné spoření, které průměruje celkovou cenu zakoupeného slitku. Jako jedna z velmi mála společností umožňujeme při pravidelném spoření okamžitou fixaci hmotnosti zlata odpovídající obdržené platbě, což není na trhu běžné.

Na co si dát u investičního zlata pozor?

Pokud se rozhodnete investovat do zlatých slitků, pečlivě si vybírejte, od koho je kupujete. V minulosti byla spousta případů, kdy se prodávaly slitky navrtané a uvnitř doplněné jiným kovem. Na pohled nic nebylo patrné. Naše společnost ZFP Gold, a.s. dlouhodobě spolupracuje s prestižními výrobci s dlouholetou tradicí, kteří zaručují pravost a kvalitu slitků.

Fyzické zlato by mělo být částí investičního portfolia a ne jeho jedinou složkou. Každé portfolio by mělo obsahovat i další investice, jako třeba cenné papíry nebo nemovitosti. O tom, jakým způsobem správně přistupovat k investicím, můžete získat skvělé informace na našem workshopu na téma Tvorba a správa aktiv.

Jak mohu v budoucnu slitek prodat?

Pokud se v budoucnu rozhodnete, že chcete zlatý slitek prodat, máte hned několik možností, jakým způsobem to udělat:

  • zpětný odkup u naší společnosti ZFP Gold, a.s.,
  • prodej u kteréhokoli obchodníka s cennými kovy,
  • prodej jakékoli fyzické osobě.

Naše nabídka investičních kovů

Nabízíme zlaté investiční slitky a zlaté a stříbrné investiční mince. Veškeré gramáže a druhy naleznete na stránkách naší dceřiné společnosti ZFP Gold, a.s.

Řešíte nákup zlata nebo stříbra?